PROFIL ZAWODOWY DORADCY HANDLOWEGO
W dzisiejszych czasach doradca handlowy potrzebny jest w niemal każdej firmie zajmującej się doradztwem i obsługą klientów, którzy mogą dokonać zakupu produktów lub usług oferowanych przez firmę. Doradca handlowy jest osobą, która z definicji doradza klientowi w kwestiach handlowych Wśród podstawowych obowiązków doradcy handlowego wyróżnić można: aktywne doradztwo klientom, pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie z nimi długotrwałych i pozytywnych relacji, kontrola realizacji zamówienia, realizacja planów sprzedażowych, przygotowywanie ofert oraz prowadzenie dokumentacji sprzedażowej.
Aby móc ubiegać się o stanowisko doradcy handlowego należy spełnić kilka podstawowych warunków:
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie (preferowane wyższe),
- posiadać prawo jazdy kategorii B,
- znać język angielski, obsługę komputera, programów pakietu biurowego MS Office oraz urządzeń biurowych,
- posiadać doświadczenie w branży i/lub doświadczenie w obsłudze klienta,
- być osobą otwartą, komunikatywną, odpowiedzialną i zmotywowaną do pracy,
- cechować się analitycznym myśleniem, umiejętnością pracy w stresującej atmosferze oraz łatwością w nawiązywaniu kontaktów.
WARUNKI PRACY
Doradca handlowy swoje działania zawodowe może prowadzić albo w formie stacjonarnej (w biurze np. w dziale sprzedaży) lub w formie mobilnej (praca w terenie). Jako, że praca doradcy wiąże się z dużą intensywnością kontaktów międzyludzkich, może obfitować w stresujące i trudne sytuacje. Na stanowisko doradcy handlowego najczęściej zatrudniane są osoby młode, ambitne, o nienagannej aparycji i dykcji.
Do branż najchętniej zatrudniających doradców handlowych należą: firmy zajmujące się sprzedażą, obsługa klienta, doradztwo i consulting oraz HR. Zarobki doradcy wahają się od 2,5 do 6 tysięcy złotych plus premie, a ich wysokość zależy od osiąganych wyników i doświadczenia.